Lautakunnat, jaostot ja neuvostot

Mötesutrymme

Kunnassa on 5 lautakuntaa. Keskusvaalilautakunta toimii ainoastaan vaalien aikana. Kolme poliittista puoluetta ovat edustettuina lautakunnissa. Kunnanvaltuusto valitsee lautakuntien jäsenet ja toimiaika on 4 vuotta.

Lautakuntien kokoonpano

Keskusvaalilautakunta

Sihteeri: Hallintojohtaja

JäsenVarajäsen
Madeleine Englund-Svenlin, pj.1. Stefan Ahlö
Rune Käldström2. Saga Sundqvist   
Martin Pettersson3. Martina Eklund
Anders Enbär4. Lena-Maria Lind
Marlene Sämskar, vpj.5. Jan Ray

Tarkastuslautakunta

Sihteeri: Hallintosihteeri

JäsenVarajäsen
Sten Bobacka, pj.  Heidi Edén
Pernilla Löfs-Grankulla, vpj.Joakim Svenfelt
Katarina BarkarMarkus Svenlin
Andreas PeltolaJohnny Blomqvist
Barbro BångMarianne Rahja

Koulutuspalveluiden lautakunta

Esittelijä: Koulutuspalveluiden johtaja/varhaiskasvatusjohtaja

JäsenVarajäsen
Anna Björkskog, pj.Ida Boberg
Erik Björkskog, vpj.Herman Mård
Görel GranholmHeidi Ahlö
Marita Langås-BjörkskogPernilla Thylin
Jan RayJohnny Nynäs
Hannele WikströmLena-Maria Lind
Tuomas KeränenStefan Byggmästar


Ruotsinkielinen koulujaosto

Esittelijä: Koulutuspalveluiden johtaja

JäsenVarajäsen
Anna Björkskog, pj.Ida Boberg
Erik Björkskog, vpj.Stefan Byggmästar
Ina ByggmästarGörel Granholm
Herman MårdKarlis Safronovs
Jan RayJohnny Nynäs

Suomenkielinen koulujaosto

Esittelijä: Koulutuspalveluiden johtaja

JäsenVarajäsen
Tuomas Keränen, pj.Timo Prittinen
Minna Fagerhed, vpj.Kristiina Vikstedt
Tiina SundqvistElina Gäddnäs

Teknisten palveluiden lautakunta

Esittelijä: Teknisten palveluiden johtaja

JäsenVarajäsen
Alf Grankulla, pj.Joakim Svenfelt
Jan-Anders Fagerhed, vpj.Saga Sundqvist
Johannes SundqvistRobin Häggblom
Johanna BjörkskogMadeleine Englund-Svenlin
Jessica PåvallAnette Sandström
Tommy LiljekvistJonas Riska
Pernilla ThylinMartin Pettersson

Vanhusten ja toimintarajoitteisten neuvosto 2023-2025

Sihteeri: Hallintojohtaja

JäsenVarajäsen
Ulf Axell, pj.Lennart Töyrä
Lina Käldström, vpj.Eivor Finnäs
Barbro BångBernice Törnqvist
Agneta SandvikSaga Sundqvist
Curt BjörkskogKurt Nygård

Nuorisoneuvosto 2023-2025

Sihteeri: Hyvinvointipalvelujen johtaja

JäsenVarajäsen
Maja SöderlundRobin Haglund
Emma HaglundMaja Fältros
Astrid PenttiläNoah Snellman
Lilja BentonVanessa Hästbacka
Elis SvenlinSilas Peltola

Carola Holm-Palonen

Johtajuuden kehistysvastaava

Henkilöstöhallinto, Kunnankanslia

carola.holm-palonen@larsmo.fi

06 785 7235

Malin Stenman

Varhaiskasvatusjohtaja/ vt koulutuspalveluiden johtaja

Kunnankanslia, Perusopetus, Varhaiskasvatus

malin.stenman@larsmo.fi

044 78 77 400

Mattias Thors

Teknisten palveluiden johtaja

Kunnankanslia, Tekniset palvelut

mattias.thors@larsmo.fi

044 78 7 7220

06 785 7220

Caroline Smedberg

Hyvinvointipalveluiden johtaja

Hyvinvointipalvelut, Kunnankanslia

caroline.smedberg@larsmo.fi

044 78 77 230

06 785 7230

Johanna Holmbäck

Hallintojohtaja

Kunnankanslia, Yleinen osasto

johanna.holmback@larsmo.fi

044 78 7 7211

06 785 7211

Maria Peltomaa

Hallintosihteeri

Kunnankanslia, Yleinen osasto

maria.peltomaa@larsmo.fi

06 785 7204