Frukostevenemang för företag 18.2.2025

Frukostevenemang för företag 18.2.2025

Kickoff för de nya sysselsättningstjänsterna: Företagstjänster och internationella rekryteringar

Vilka tjänster erbjuder det nya Jakobstadsregionens sysselsättningsområdet för ditt företag? Hurdant stöd finns tillgängligt för företagsutveckling och internationella rekryteringar? Hur ser arbetskraftssituationen ut i vårt område?

Kom och delta vårt frukostmöte för att höra och diskutera dessa och andra aktuella ämnen tillsammans med lokala aktörer och sakkunniga.

ANMÄL DIG SENAST 11.2. : https://link.webropolsurveys.com/S/56AD25BF75E653F9 

PROGRAM

8.30 Frukost

9.00 Välkommen! Pia Fraktman, Sysselsättnings- och näringslivsdirektör, Jakobstadsregionens sysselsättningstjänster

9.10 Det nya sysselsättningsområdets tjänsterRobin Ahlfors och Paula Rudnäs, Företagssakkunniga i Sysselsättningstjänster

9.50 Tjänster för internationella rekryteringarAnne Bilen, Talent Coastline koordinatör, Österbottens NTM-centralen

10.10 Den regionala lägesbilden av tillgång på arbetskraftFredrik Sandelin, Regionutvecklare, Concordia

10.40 Företagslivets kommentarAntti Flander, Verkställande direktör, Ab Dobra Finland

10.55 Avslutningsord, Pia Fraktman, Sysselsättnings- och näringslivsdirektör, Jakobstadsregionens sysselsättningstjänster

11.00-12.00 Sakkunniga på plats